Architectura Militaris

20 marca odbędzie się seminarium dla Słuchaczy Akademii Sztuk Wszelakich zatytułowane „Architectura Militaris”, który wygłosi dr Sławomir Sadowski. Zajęcia odbywają się w sali nr 15 w budynku Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przy ul. Jagiellońskiej 11. Zajęcia od semestru letniego rozpoczynaj się o godzinie 16.00. Nie ma już podziału na grupy seminaryjne. Dojazd: tramwaje linii 2, 4, 5, 6, 8 oraz autobusy linii 51, 52, 55, 56, 58, 59, 64, 66, 80, 86. Na wszystkie pytania dotyczące Akademii Sztuk Wszelakich odpowiedzą pracownicy KPCK w budynku przy Placu Kościeleckich 6, pokoje nr 4 i 12, w godzinach od 9.00 do 14.00 od wtorku do piątku. Serdecznie zapraszamy!

Biogram – dr Sławomir Sadowski:

Sławomir Sadowski urodził się 26 lipca 1954 r. w Opolu. W latach 1961 – 1973 uczęszczał do szkoły podstawowej i średniej w Szczecinku i Bydgoszczy. W 1973 r. rozpoczął studia w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył je w 1977 r., uzyskując stopień magistra historii ze specjalizacją archiwistyczną, na podstawie pracy pt. „Bronisław Pawłowski – archiwista i historyk wojskowości”, napisanej pod kierunkiem prof. dr.  hab. Andrzeja Tomczaka
 
W latach 1977 – 2002 służył w Wojsku Polskim jako oficer zawodowy na różnych stanowiskach służbowych w jednostkach wojskowych w Bydgoszczy, Brodnicy i Toruniu. Ukończył studia podyplomowe z zakresu nauk politycznych oraz historii sztuki wojennej w Akademii Sztabu Generalnego WP. W latach 1989 – 2001 był pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Wyższej Szkole Oficerskiej im. gen. J. Bema w Toruniu w Katedrze Nauk Humanistycznych, kolejno na stanowiskach wykładowcy, asystenta i adiunkta. W tym czasie prowadzi intensywnie badania nad współczesnymi dziejami polskich sił zbrojnych na Pomorzu, których ukoronowaniem jest rozprawa doktorska pt. „Pomorski Okręg Wojskowy w latach 1945-1980. Przekształcenia organizacyjne i modernizacja techniczna” przygotowanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Adama Marcinkowskiego obroniona na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2002 r. odbył staż naukowy w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.
 
Od 2002 r. jest adiunktem w Instytucie Nauk Politycznych UKW w Zakładzie Stosunków Międzynarodowych. W badaniach naukowych koncentruje się na problematyce historii XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów militarnych Europy i Polski, politycznej roli sił zbrojnych w systemie politycznym współczesnego państwa oraz badaniach regionalnych. Efektem badań jest jedenaście monografii indywidualnych i zbiorowych oraz ponad siedemdziesiąt artykułów naukowych. W 2014 r. był współautorem, m.in. książek: Współczesne oblicza bezpieczeństwa międzynarodowego i Zanikające blizny. Kontrowersje wobec skutków II wojny światowej.
Jest doświadczonym pracownikiem dydaktycznym realizującym zajęcia z zakresu nauk politycznych i nauk o bezpieczeństwie. Jako jeden z nielicznych w Polsce zajmuje się potęgonomią i potęgometrią, czyli subdyscypliną nauk politycznych zajmującą się badaniem potęgi jednostki politycznej.
 
Przez dwie kadencje był prezesem Oddziału Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych w Bydgoszczy oraz członkiem Rady Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Aktywny komentator wydarzeń politycznych i społecznych w mediach centralnych i lokalnych.

Biuletyn Informacji Publicznej Profil społecznościowy Facebook Serwis Youtube KPCK Kultura w zasięgu
Kultura w zasięgu KPCK jest instytucją kultury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz, tel. 52 585 15 01