Podsumowanie roku 2016

Zbliża się koniec roku, a wraz z nim czas podsumowań działań Pracowni Integracji Międzypokoleniowej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Rok 2016 był dla nas bardzo pracowity, oj działo się! Przypominamy, że przy Pracowni działają: Akademia Sztuk Wszelakich, Kujawski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Młodzieżowa Akademia Kreatywności, Grupa Plastyczna, Grupa Tańca Nowoczesnego „noWa”, Grupa Wolontariatu Międzypokoleniowego „Bez Granic”, Kinowy Klub Dyskusyjny „Kakadu”, Klub Gier Karcianych i Planszowych „Hetman”, Klub Pracy Twórczej „Pipsztyk”, Klub Seniora „Koło PTTK nr 18”, Klub Seniora „Uniwerek”, Klub Seniora „Złota Jesień”, Teatr Form Różnych „Nasza Klasa”, Zespół Wokalny „Niespodzianka”, Zespół Wokalny „Tercja” oraz Żeński Chór Kameralny „Belcanto”. Zajmujemy się również licznymi projektami edukacyjnymi i kulturalnymi, ale po kolei…

 

W styczniu przywitaliśmy nowy podmiot działający w ramach naszej Pracowni – Kujawski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Po ogłoszeniu naboru zgłosiło się do nas w ciągu 3 dni 500 Seniorów i powstały 3 grupy Słuchaczy liczące po 150 osób (od października działają już 4 grupy). Opiekę merytoryczną nad Kujawskim UTW sprawuje Rada Naukowo-Programowa w składzie: dr hab. Janusz Sytnik-Czetwertyński (Przewodniczący Rady), prof. dr hab. Kornelia Kędziora-Kornatowska, prof. dr hab. Janusz Stanecki, prof. dr hab. Adam Sudoł, prof. dr hab. Ewa Spychaj-Fabisiak, prof. dr hab. Arkadiusz Jawień, dr hab. Małgorzata Grela, dr hab. Anna Bochenek, dr hab. Zdzisław Biegański, dr hab. Maciej Chlewicki oraz ks. dr Sylwester Warzyński. Oficjalnie rok akademicki rozpoczęliśmy w murach Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Uroczystość uświetnił wykład pt. „Co wiemy, a co chcielibyśmy wiedzieć o umyśle?” który wygłosił dr hab. Andrzej Klawiter z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W części artystycznej Filharmonię wypełnił Rock&Roll za sprawą Zespołu „MIX –BAND” z Gminnego Ośrodka Kultury w Małym Rudniku. Przed Inauguracją czekały na naszych Słuchaczy stoiska promocyjne, które przygotowali: Bella Line Wellness Centrum, Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Klinika Uzdrowiskowa „Pod Tężniami” im. Jana Pawła II, Szkoła Języków Obcych English Pro Academy, Biuro Podróży Gosia Travel, Kujawsko-⁠⁠Pomorski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy oraz Centrum Nauki i Biznesu ŻAK. Podczas Inauguracji każdy Słuchacz Kujawskiego UTW otrzymał kupon rabatowy do MULTIKINA na film „Wołyń”. Inauguracja odbyła się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pana Piotra Całbeckiego oraz Prezydenta Miasta Bydgoszczy Pana Rafała Bruskiego. Patronat medialny nad imprezą objęli: Magazyn Głos Seniora oraz Polskie Radio PiK.

 

Była mowa o Uniwersytecie, to nie należy zapominać o jego starszej siostrze – Akademia Sztuk Wszelakich rozpoczęła w październiku 3 rok działalności! Akademia to przede wszystkim zajęcia w małych grupach o profilu humanistycznym, artystycznym i społecznym. ASW liczy obecnie 150 Słuchaczy, a od tego roku akademickiego Akademią opiekuje się Rada Naukowo-Programowa: prof. dr hab. Andrzej Dyszak (Przewodniczący Rady), dr hab. Magdalena Czachorowska, dr hab. Rafał Zimny, dr Katarzyna Marszałek, dr Monika Nawrot-Borowska, dr Piotr Siuda oraz dr Wojciech Dyngosz. Uroczysta Inauguracja Akademii Sztuk Wszelakich odbyła się tak jak w latach ubiegłych pod gościnnym dachem Biblioteki Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. 3 rok rozpoczęliśmy muzycznie! Uroczystość uświetnił wykład pt. „Obrazem i muzyką malowane” który wygłosił doc. Maciej Witkiewicz z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W części artystycznej wystąpił Chór Mieszany „Nadzieja” z Nakła nad Notecią, zdobywcy wielu nagród i międzynarodowych Grand Prix. Pomimo, że Chór specjalizuje się w muzyce sakralnej usłyszeliśmy wiele utworów z ich przebogatego repertuaru. Inauguracja była objęta honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pana Piotra Całbeckiego oraz Prezydenta Miasta Bydgoszczy Pana Rafała Bruskiego. Patronat medialny nad imprezą objęli: Magazyn Głos Seniora oraz Polskie Radio PiK. Przed Inauguracją czekały na naszych Słuchaczy stoiska promocyjne, które przygotowali nasi Partnerzy oraz zaprzyjaźnione z nami Instytucje. Podczas Inauguracji każdy Słuchacz ASW otrzymał kupon rabatowy do MULTIKINA na film „Wołyń”. Inauguracja była otwarta dla wszystkich zainteresowanych.

 

W ramach przynależności do Akademii Sztuk Wszelakich oraz Kujawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowaliśmy dla Państwa w roku 2016 szereg zajęć terenowych oraz dodatkowych atrakcji. Zwiedzaliśmy m.in. Teatr Polski w Bydgoszczy pod opieką Pani Pauliny Wenderlich i Pani Natalii Gryszówki. Odbyliśmy cykl spotkań, które przygotowała dla nas Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy – pokaz zbiorów regionalnych, zwiedzanie Sali Królewskiej – Bernardyny, kurs czeladniczy w Pracowni Introligatorskiej oraz wykład Pani Aliny Walukiewicz dotyczący historii Biblioteki. Odwiedziliśmy również Bibliotekę Główną Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – zwiedziliśmy obiekt, poznaliśmy projekt „Pamięć Bydgoszczan” oraz wysłuchaliśmy wykładu Dyrektor dr Aldony Chlewickiej-Mączyńskiej pt. „Biblioteka uniwersytecka jako centrum kultury”. W mniejszych grupach na wiosnę zwiedzaliśmy Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy na Wyspie Młyńskiej oraz wysłuchaliśmy wykładów o sztuce, które przygotował dla nas dr Mateusz Soliński. Kilkukrotnie zwiedzaliśmy również Filharmonię Pomorską im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy pod opieką Pani Katarzyny Szewczyk. W trakcie tego roku kalendarzowego odbyły się również 2 koncerty o raz wykłady pt. „Wokalistyka Jazzowa – przyszłość Jazzu”, które przygotowała i poprowadziła dr Joanna Żółkoś-Zagdańska wraz ze Studentami Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Zwiedzaliśmy również Polskie Radio Pomorza i Kujaw oraz kilkukrotnie braliśmy udział w nagraniach Klubu Reportażu „Reportażownia” prowadzonego przez Panią Redaktor Monikę Siwak-Wołoszewską. Największą popularnością zaś cieszyły się zajęcia ekologiczne i ścieżki edukacyjne w Myślęcinku oraz projekt „Birdwatching – pokochaj ptaki” przygotowany przez Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej.

 

Warto również wspomnieć, że Akademia Sztuk Wszelakich i Kujawski Uniwersytet Trzeciego Wieku mają swoich przedstawicieli w Obywatelskim Parlamencie Seniora 2 kadencji. Tak jak w 1 kadencji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów Akademię Sztuk Wszelakich reprezentowała Pani Barbara Knapik, a Kujawski Uniwersytet Trzeciego Wieku reprezentowała Pani Halina Wałęsa.

 

Ale nie samymi zajęciami terenowymi Senior żyje! Przygotowaliśmy w roku 2016 również wiele atrakcji, które odbyły się w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Rok kalendarzowy rozpoczęliśmy od spotkania z Panią Podkomisarz Moniką Hermann z Wydziału Prewencji Miejskiej Komendy Policji w Bydgoszczy, która opowiedziała o zagrożeniach jakie czekają na osoby 50+, m.in. częstych w ostatnim czasie oszustw „na wnuczka” czy „na policjanta” oraz podkomisarz przedstawiła jak skutecznie przeciwdziałać i bronić się przed takimi atakami. Zadbaliśmy również o profilaktykę i promocję zdrowia naszych Słuchaczy. Odbył się u nas cykl zajęć dotyczących zdrowia: Warsztaty edukacyjne „Pamiętaj o sercu” przygotowane przez Firmę AKARD, wykłady „Bezpieczne grzybobranie” i „Zdrowie jesienią” oraz Warsztaty edukacji zdrowotnej które poprowadziła Mirosława Kierblewska z oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. W czasie warsztatów Słuchacze otrzymali również kupony zniżkowe przygotowane przez Firmę Gzella, a zwieńczeniem ich było rozlosowanie spośród wszystkich zgromadzonych na sali 29 zestawów upominków przygotowanych przez Firmę ASA Sp. z o.o. Każdy z Uczestników spotkania otrzymał także materiały dotyczące edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia przygotowane przez Wydział Zdrowia – Kujawsko-Pomorskie Centrum Zdrowia Publicznego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy oraz Firmy ASA Sp. z o.o. W październiku mieliśmy okazje poznać poznać Mistrza Olimpijskiego Pana Władysława Kozakiewicza, który starał się bydgoskich Seniorów zarazić pasją do aktywności fizycznej oraz sportu. Wysłuchaliśmy wielu ciekawych historii i jedno trzeba przyznać – jesteśmy pod wielkim wrażeniem optymizmu życiowego oraz poczucia humoru naszego Złotego Medalisty z Moskwy.

 

W ramach odskoczni od intensywnych zajęć zorganizowaliśmy dla Państwa 3 potańcówki międzypokoleniowe w Klubie Kancelaria przy ul. Długiej 32 – Dancing „Pączkowy”, Dancing „Filmowy” oraz Dancing „Podróż Dużym Fiatem do Złotych Piasków Nessebaru”. Nasze zabawy są okazją do integracji Członków różnych UTW, Klubów Seniora i nie tylko! A dla osób, które nie lubią tańczyć Kinowy Klub Dyskusyjny „Kakadu” przygotował Dni Sciencie Fiction: Gwiezdne Wojny. Oprócz seansów filmowej sagi przygotowaliśmy liczne atrakcje – wykłady bydgoskich Naukowców, pokazy makiet i gadżetów przygotowanych przez Bydgoski Fanklub Star Wars oraz konkursy z nagrodami. A gdyby ktoś zgłodniał to przypominamy, że KURKUMA Sushi&Fusion Restaurant zaprasza naszych Seniorów do swojej siedziby przy ul. Jagiellońskiej 1 w Bydgoszczy na pyszne SUSHI! Za okazaniem indeksu Słuchacza Akademii Sztuk Wszelakich lub Kujawskiego UTW otrzymacie Państwo 10% zniżki!

 

Rok 2016 był również czasem intensywnej pracy i wielu wyzwań dla naszych Sekcji i Zespołów Artystycznych. Z okazji obchodów XXXV Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy Program „Boże miej miłosierdzie dla całego świata” w wykonaniu Teatru Form Różnych „Nasza klasa” i Żeńskiego Chóru Kameralnego „Belcanto” przygotowała Reżyser i Instruktor Teresa Wądzińska-Szpecht. Teatr Form Różnych „Nasza Klasa” w kategorii TEATR 9 Juwenaliów 3 Wieku w Warszawie zdobył zasłużone 3 miejsce za „Biesiadę Staropolską” (z wyboru tekstów J. Tuwima „Encyklopedia Bachiczna”). Warto przypomnieć, że Bydgoszcz również organizuje własne Juwenalia 3 Wieku! W czerwcu braliśmy udział w 8 Marszu Kapeluszowym i 4 Juwenaliach Bydgoskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku – w tym roku wylosowaliśmy nr 1 w paradzie! W trzynastej edycji CHEŁMIŃSKICH SPOTKAŃ KLUBÓW SENIORA pn. „ZŁOTY, JESIENNY LIŚĆ” wzięły udział – Żeński Chór Kameralny „Belcanto”, Zespół Wokalny „Tercja”, Zespół Wokalny „Niespodzianka” oraz Teatr Form Różnych „Nasza Klasa”. Zmagali się oni w 5 kategoriach z 29 solistami, duetami i zespołami z całego regionu – w kategorii „zespoły wokalne” pierwsze miejsce zdobył Żeński Chór Kameralny „Belcanto”. Rok 2016 był bardzo pracowity dla Klubu Pracy Twórczej „Pipsztyk”. Przez prawie 10 miesięcy trwała akcja szycia kocyków dla Wiosek Dziecięcych SOS. Kwadraciki 15×15 centymetrów w liczbie ok. 1000 sztuk przyjechały do nas ze wszystkich Województw oraz z zagranicy. Z tych pledów uszyliśmy kocyki dla maluszków oraz trochę starszych szkrabów, a udało nam się je przekazać Świętemu Mikołajowi aby zdążył obdarować dzieci w Święta. Akcję rozpoczęła Pani Doktor Agnieszka Kamyk-Wawryszuk, a sfinalizowała Pani Instruktor Dominika Karbownik. „Pipsztyk” przygotował również świąteczne niespodzianki dla dzieci z Domu Pomocy Społecznej „Słoneczko” w Bydgoszczy. Urocze skarpeciaki i zabawki, węże, misie, kotki, bałwanki i wiele wiele innych ręcznie robionych maskotek znalazło nowy dom – z tej okazji powstała nawet bajka!

 

Dla Seniorów mieliśmy w tym roku również dwie nowości przygotowane wspólnie z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy. W styczniu rozpoczęliśmy akcję „uwalniania książek” – Bookcrosing. Regał z książkami znajduje się przy wejściu do pokoju nr 4 na parterze i każdy zainteresowany może zabrać książkę do domu, przekazać ją dalej oraz podzielić się z innymi niechcianymi książkami jakie ma w domu – wystarczy je do nas przynieść i wyłożyć na półce. We współpracy z Biblioteką realizujemy również od listopada zajęcia z cyklu Projekt: Cyfrowy Senior. Zajęcia są bezpłatne i skierowane do Słuchaczy Akademii Sztuk Wszelakich oraz Kujawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Obecnie działają 2 grupy – podstawowa i zaawansowana.

 

W dniach od 29 września do 2 października we Włocławku odbył się 17. Ogólnopolski Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów „ARS” 2016, który po raz pierwszy zorganizowaliśmy we Włocławku i po raz pierwszy miał on charakter międzypokoleniowy. Tegoroczny Przegląd Ogólnopolski wygrał Zespół Folklorystyczny „Cegiełki” z Lewkowa Starego i otrzymał Grand Prix im. Tytusa Frelichowskiego. W przesłuchaniach wzięły udział 52 zespoły, 13 solistów i 1 duet z 11 Województw – podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, śląskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, lubuskiego oraz łódzkiego. Podmioty Artystyczne rywalizowały ze sobą w 4 przestrzeniach twórczych: muzyka, teatr, taniec i folklor. Celem tegorocznego ARSu było m.in. inspirowanie Seniorów i młodzieży do szukania nowych form pracy artystycznej. Ideą Przeglądu jest integracja środowisk seniorskich z ludźmi młodego pokolenia. W ciągu 4 dni trwania Przeglądu Centrum Kultury Browar „B” odwiedziło ponad 2500 osób. W czasie trwania Przeglądu przygotowaliśmy we współpracy z Urzędem Miasta Włocławek wiele atrakcji dla Artystów oraz ich Gości. Każdego dnia Artyści byli witani przez przez Zespół Pieśni i Tańca „Wrzos” z Włocławka, a w roli Gospodarzy wspaniale sprawdzili się gościnni Seniorzy z Włocławskiej Rady Seniora, Klubów Seniora oraz Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Każdy z Uczestników oraz Wolontariuszy otrzymał w Biurze Organizacyjnym smyczkę oraz identyfikator, który upoważniał do wielu atrakcyjnych zniżek oraz licznych atrakcji towarzyszących przeglądowi. Artyści mogli skorzystać z oferty m.in. Włocławskiej Informacji Turystycznej, Kujawskiej Spółdzielni Mleczarskiej KESEM, Uzdrowiska Wieniec Zdrój, Darmowych Porad Medycznych, Poranków na miejskim basenie czy Spacerków z przewodnikiem po Włocławku. Wróciliśmy do tradycji zabaw towarzyszącym Przeglądowi – pierwszego dnia czekało na nas ognisko integracyjne na przystani we Włocławku, a w kolejne dni bawiliśmy się podczas dancingów międzypokoleniowych w Hotelu „Ratuszowym”, który był również główną siedzibą naszej Pracowni w czasie trwania ARSu. Ostatniego dnia Przeglądu przed Koncertem Galowym zaprosiliśmy instruktorów, szefów zespołów oraz wszystkich chętnych do sali kameralnej Centrum Kultury Browar „B” na warsztaty zatytułowane „Integracja i komunikacja w pracy z grupą senioralną”, które poprowadziła Pani Doktor Renata Brzezińska – Dyrektor Instytutu Pedagogiki Kujawskiej Szkoły Wyższej, opiekun naukowy Kujawsko-⁠Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. „ARS” 2016 odbył się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Pana Mikołaja Bogdanowicza, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pana Piotra Całbeckiego, Prezydenta Miasta Włocławek Pana Marka Wojtkowskiego, Biskupa Włocławskiego Księdza Wiesława Meringa. Nagrody dla Laureatów Przeglądu Ogólnopolskiego ufundował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Profesor Piotr Gliński, Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Włocławski Wiesław Mering, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Pan Mikołaj Bogdanowicz, Firma Guala Closures DGS Polska z Włocławka. Sponsorem Przeglądu było Uzdrowisko Wieniec Zdrój oraz Kujawska Spółdzielnia Mleczarska KESEM. Upominki dla Laureatów przygotowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Biuro Kultury Bydgoskiej Miasta Bydgoszcz, Biuro Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą Miasta Bydgoszcz oraz Włocławska Informacja Turystyczna. Sponsorem herbaty oraz wody mineralnej dla Uczestników był Julian Waszak – Kierownik Pracowni Integracji Międzypokoleniowej. Patronami medialnymi Wydarzenia byli: Magazyn Głos Seniora, Polskie Radio PiK oraz TVP3 Bydgoszcz. Patronem Naukowym Ogólnopolskiego Przeglądu była Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku.

 

Przypominamy, że Pracownia Integracji Międzypokoleniowej nie zajmuje się jedynie działaniem na rzecz ludzi złotego wieku ale pracą ze wszystkimi pokoleniami. W roku 2016 po raz kolejny braliśmy udział w Bydgoskim Festiwalu Nauki oraz Pikniku Naukowo-Rodzinnym. Przygotowaliśmy m.in. takie zajęcia jak „Papier też może być rzeźbą!”, Wystawa i Kiermasz Warsztatów Terapii Zajęciowej – Biały Domek i Modrzew”, „Nie bój się białej laski! – wystawa i warsztaty”, „Akrylowe szaleństwo dla najmłodszych”, „Akrylowe szaleństwo dla trochę starszych”, „Papierowe fantazje dla najmłodszych” oraz „Ekologia to jest sztuka!”. W czasie Pikniku Naukowo-Rodzinnego przygotowaliśmy stoisko – punkt informacyjny z ofertą Instytucji Kultury z naszego Regionu. Hitem okazał się konkurs wiedzy o Kulturze w Województwie Kujawsko-Pomorskim oraz Instytucjach Kultury. W konkursie można było wygrać atrakcyjne nagrody ufundowane przez naszych Partnerów: torby, przypinki, magnesy, fiszki, zakładki do książek, odblaski, pierniki, książki, albumy, płyty, pendrivy, powerbanki, bilety, wejściówki, smycze, karnety i wiele innych skarbów. W tym roku Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy było Instytucją Wspierającą Festiwal. Inne wyróżnione Instytucje Wspierające Festiwal to: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta Bydgoszcz, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Instytut Pamięci Narodowej.

 

Współpracujemy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 1 im. Luisa Braille’a w Bydgoszczy. Nasi Seniorzy w ramach Grupy Wolontariatu Międzypokoleniowego „Bez Granic” pracują z dziećmi i młodzieżą niewidomą i niedowidzącą w Internatach. Nasza Pracownia również przygotowała zajęcia dla małych Gości ze Świetlicy dla dzieci i młodzieży Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Dzieciom i ich Rodziców „Przystań” w Bydgoszczy. Gościliśmy także Młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Grudziądzu – OHP. Zawsze cieszymy się z każdej wizyty i zapraszamy ponownie na zajęcia do nas!

 

Przez 6 tygodni Pracownia Integracji Międzypokoleniowej realizowała zajęcia wakacyjne z cyklu Familijne Podwórko u Hoffmana gdzie przygotowaliśmy dla najmłodszych i ich opiekunów wiele atrakcji! Dzieci poznały gry i zabawy, które królowały na podwórkach i przy trzepakach w czasach młodości ich rodziców i dziadków. Bawiliśmy się w szczura, w chłopka, w klasy, w gumę, skakaliśmy przez skakanki i sznur oraz rysowaliśmy kredą po chodnikach. Aby urozmaicić zabawę pomysłodawcy i realizatorzy projektu – Dominika Karbownik i Mateusz Grzębski – przygotowali dni tematyczne: wehikuł czasu, dzień rycerski, dzień rycerski, dzień japoński, dziki zachód i dzień młodego naukowca. A na koniec przygotowaliśmy kapsułę czasu gdzie umieściliśmy wszystkie wytwory dzieci. Warunkiem uczestnictwa najmłodszych w projekcie była obecność opiekunów, którzy mogli bawić się razem z dziećmi oraz przekonać się, że aby wykonać fajne zabawki i elementy niezbędne do gier wystarczą proste, tanie, wszędzie dostępne materiały oraz dużo wyobraźni!

 

W 2016 roku również byliśmy aktywni na polu konferencji naukowych i metodycznych. Na zaproszenie Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy braliśmy udział w VII Międzynarodowej Konferencji Interdyscyplinarnej – Jeden świat-wiele kultur „1050-lecie Chrztu Polski a tożsamość narodowa„. W czasie Konferencji przygotowaliśmy m.in. wystawę prac Grupy Plastycznej Kujawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, warsztaty dla najmłodszych „Nie tylko na podwórku – gry i zabawy naszych dziadków” oraz panel tematyczny „Wiek to stan umysłu – Dancingi Międzypokoleniowe”. W trakcie trwania Konferencji wzięliśmy udział w V Kujawsko-Pomorskim Kongresie Młodzieży „Dialog w partnerstwie z młodzieżą”, a z Maluchami z Uniwersytetu Dzieci Alfa i Przedszkola „Bursztynek” przeprowadziliśmy bardzo intensywny kurs zabaw „trzepakowych”. Konferencja była objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Braliśmy udział w Konferencji Naukowej „Oblicza Otępienia” przygotowanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Propagowania i Rozwoju Wiedzy o Zaburzeniach Pamięci i Chorobach Otępiennych „Cogito” w Szczecinie. W październiku braliśmy udział w Konferencji „Razem dla zdrowia Seniorów” zorganizowanej przez Departament Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Głównym tematem konferencji był Program Profilaktyki Zakażeń Pneumokokowych dla osób Dorosłych w Oparciu o Szczepienia Przeciwko Pneumokokom w Województwie Kujawsko – Pomorskim w roku 2016. Braliśmy również czynny udział w konsultacjach społecznych poświęconych projektowi „Kujawsko-Pomorskie Centrum Opieki Psychogeriatrycznej w Otępieniach” i zostaliśmy jednym z Partnerów Domu Sue Ryder w realizacji tego zadania.

 

Na koniec jeszcze raz serdecznie dziękujemy w imieniu Dyrekcji i Pracowników Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy Barbarze Galas, Dominice Dubieli, Magdalenie Nawrockiej – Studentkom trzeciego roku kierunku Innowacyjność i Zarządzanie Sferą Publiczną Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy za ośmiomiesięczną, ponadprogramową praktykę w Pracowni Integracji Międzypokoleniowej. Dziewczynom życzymy dalszych sukcesów edukacyjnych i zawodowych!

 

Jeżeli w mijającym roku nie udało się Państwu nas zobaczyć w Telewizji Polskiej w programach „Zbliżenia”, „Teleexpress”, „Babie Lato”, „Region Pełen Lata”, „Akcja Innowacja czy posłuchać w Polskim Radiu PiK w programach Reportażownia oraz Regionalny Punkt Widzenia to nic straconego! Zawsze możecie obejrzeć zdjęcia i filmy oraz poczytać artykuły na naszej stronie internetowej czy profilu Facebook.

Staraliśmy się „streścić” jak mogliśmy podsumowanie naszej rocznej pracy w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy – tematu nie wyczerpaliśmy, ale mamy nadzieję, że chociaż trochę przybliżyliśmy Państwu naszą roczną działalność Pracowni Integracji Międzypokoleniowej. Życzymy Państwu moc szczęścia i satysfakcji, pełnego optymizmu Nowego Roku 2017 w którym spełnią się wasze marzenia. Dziękujemy, że jesteście z nami!

 

Pracownia Integracji Międzypokoleniowej
Julian Waszak, Grażyna Kaczmarek-Piasecka, Dominika Karbownik i Mateusz Grzębski

 

Metryczka newsu:


Biuletyn Informacji Publicznej Profil społecznościowy Facebook Serwis Youtube KPCK Kultura w zasięgu
Kultura w zasięgu KPCK jest instytucją kultury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz, tel. 52 585 15 01