Turniej Słowa – protokół jury i fotogaleria

Download PDF

PROTOKÓŁ JURY

Finałowe spotkania Turnieju „Słowo źródłem inspiracji” odbywały się w terminie 19-20-21 maja 2017r.w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Turniej skupił wykonawców z całego regionu bydgoskiego,  laureatów wcześniejszych eliminacji organizowanych od marca br. w Mogilnie, Żninie, Świeciu, Nakle, Inowrocławiu, Kcyni, Sępólnie Krajrńskim, Kamieniu Krajeńskim, Mroczy, Gostycynie, Solcu Kujawskim, Osielsku, Kruszwicy, Sicienku i Nowej Wsi Wielkiej. Łącznie w Turnieju wzięło udział około 1.500 uczniów (we wszystkich kategoriach wiekowych).

Dzieci i młodzież prezentowała swoje artystyczne możliwości w trzech turniejach: recytatorskim „Słowem opowiedziane”, ilustratorskim „Malowane słowem” oraz w turnieju poezji śpiewanej „Słowem wyśpiewane”(tylko młodzież gimnazjalna).

Pierwszego dnia – 19 maja – wystąpili uczniowie klas IV-VI (46 prezentacji w tym dwie uczniów z klas I-III). Nie wystąpiło 6 zgłoszonych wcześniej wykonawców. Drugiego dnia – 20 maja – zaprezentowała się młodzież gimnazjalna (52 prezentacji: w turnieju recytatorskim-44 i w turnieju poezji śpiewanej-8). Nie dojechały 3 zgłoszone wcześniej uczennice. Trzeciego dnia – 21 maja – wystąpili najmłodsi, dzieci z klas I-III ( 41 prezentacji). Nie wystąpiło 9 zaplanowanych wcześniej osób, w tym dwie zaprezentowały się już w piątek 19 maja razem z grupą dzieci z klas IV-VI.

Łącznie w finale Turnieju wystąpiło 139 wykonawców.

Jury Turnieju obradowało w składzie:

  • TERESA STĘPIEŃ-NOWICKA (aktorka Teatru Wilama Horzycy w Toruniu)
  • ANNA KATARZYNA CHUDEK (aktorka Teatru Baj Pomorski w Toruniu, logopeda)
  • JÓZEFINA SZAŁAŃSKA (AKTORKA SCEN BYDGOSKICH),
  • LILIANA PAWLAK-KOZLOWSKA (muzyk-pedagog, instruktor teatralny,  kierownik artystyczny dziecięcych i młodzieżowych grup teatralnych),
  • PATRYK RYBUS (student logopedii – Uniwersytet Jana Kazimierza w Bydgoszczy, uczestnik i laureat wielu konkursów recytatorskich i teatralnych, m.in. finalista tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w kategorii teatrów jednego aktora),

Jury, po wysłuchaniu wszystkich prezentacji konkursowych przyznało wyróżnienia i nagrody. Otrzymali je:

w kategorii uczniów klas IV-VI

  • I NAGRODA – WOJCIECH CZEKAJ (kl. V SP nr 2 w Żninie) za interpretację prozy Erica Emmanuela Schmitta pt. „Oskar i pani Róża”,
  • dwie II NAGRODY: STANISŁAW WIŚNIEWSKI (kl. IV SP w Kcyni) za wiersz Tadeusza Śliwiaka „Wawelski smoczek”  i MATEUSZ DRELICH (kl.  VI SP nr 5 w Tucholi) za prozę Jana Dąbrowskiego „Takie tam”,
  • dwie III NAGRODY: KINGA WARMUZ (kl. IV SP nr 1 w Kruszwicy) za wiersz Wiery Badalskiej „Ballada o smoczym portrecie” i JĘDRZEJ DROSZCZ (kl. VI SP nr 2 w Żninie) – za prozę J. R. R. Tolkiena „Hobbit”,
  • WYRÓŻNIENIA: OSKAR GABRYCH (kl. V SP w Dużej Cerkwicy) za tekst Pawła Beręsewicza „Czy trudno być pisarzem?”,
  • MIKOŁAJ PEPLIŃSKI (kl. V SP w Ostromecku) za wiersz Kaliny Jerzykowskiej „Małe jest wielkie”,
  • AMELIA BORKOWSKA (kl. IV SP nr 3 w Sępólnie Krajeńskim) za wiersz Ludwika Jerzego Kerna „Pchła i psy”,
  • ALEKSANDRA KONIECZNA( kl. VI SP w Bukowcu) za wiersz Ludwika Jerzego Kerna „Dialog z pluskwą”.
  • NAGRODA KURATORA KUJAWSKO-POMORSKIEGO otrzymał WOJCIECH CZEKAJ (SP nr 2 w Żninie).

w kategorii młodzieży gimnazjalnej:

a/ w turnieju recytatorskim

  • I NAGRODA – FILIP TUREK (kl. III Gimnazjum w Mogilnie) za prozę Andrzeja Rumiana „Rozum”,
  • II NAGRODA – MARTYNA CHRUŚCIEL (kl. III Gimnazjum w Dąbrowie Chełmińskiej) za utwór Tadeusza Mularczyka „Post Mortem”,
  • dwie III NAGRODY: OLIWIA KOŁODZIEJCZAK (kl. II Gimnazjum w Osiu) za utwór Bruno Ferrero „Bajka o miłości” oraz DOMINIKA DOMAGAŁA (kl. II Gimnazjum Społeczne „Trójka” w Żninie) za utwór Tadeusza Różewicza „Dodatkowe korzyści z książek”.
  • WYRÓŻNIENIA:
  •  JAKUB PEŁCZYŃSKI (kl. III Gimnazjum w Tucholi) za wiersz Ludwika Jerzego Kerna „Wrrr”,
  •  NATALIA GACKOWSKA (kl. II Gimnazjum w Sośnie) za wiersz Józefy Bąkowskiej „List”
  • PIOTR MARCZAK (kl. II Gimnazjum w Barcinie) za prozę Sławomira Mrożka „Lew”.
  • NAGRODA KURATORA KUJAWSKO-POMORSKIEGO otrzymał FILP TUREK (Gimnazjum w Mogilnie).

b/ w turnieju poezji śpiewanej

  • NAGRODA – JULIA LEPAK (kl. I Gimnazjum w Stobnie) za interpretację utworu „Jestem białą kartką” Bartka Królaka.
  • WYRÓŻNIENIA: OLGA GWIZDAŁA (kl. III Gimnazjum w Barcinie) za wykonanie utworu „Wariatka jeszcze tańczy” A. Osieckiej i Seweryna Krajewskiego
  • oraz  ZOFIA SYROCKA (kl. II Gimnazjum w Sicienku) za wykonanie utworu „Bez słów” Wojciecha Bellona.

w kategorii dzieci z klas I-III:

  • dwie I NAGRODY: MIESZKO STYPA (kl. III SP w Więcborku) za wiersz Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł” i KAROL KNAPIK (kl. II Katolicka SP w Świeciu) za wiersz Jana Brzechwy „Grzyby”,
  • dwie II NAGRODY: KACPER OLSZAK (kl. II SP w Kcyni) za wiersz Danuty Wawiłow „Daktyle” I ZUZANNA PIECHNIK (kl. II SP nr 2 w Nakle) za wiersz Juliana Tuwima „Zosia Samosia”,
  • III NAGRODA – NIKODEM CZAKI (kl. III SP nr 1 w Solcu Kujawskim) za tekst Michała Rusinka „Przedpokój”,
  • NAGRODA KURATORA KUJAWSKO-POMORSKIEGO – FRANCISZEK KACZMAREK (kl. II SP nr 3 w Mogilnie) za wiersz Jana Brzechwy „Babulej i babulejka”,
  • WYRÓŻNIENIA: PAWEŁ BELT (kl. II SP nr 2 w Kruszwicy) za wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa”,
  • ANNA BRYL (kl. II SP nr 2 w Kruszwicy) za prozę Katarzyny Klich „Mała czarownica”
  • MARIANNA LEHNARTH (kl. II SP w Kcyni) za wiersz Jana Brzechwy „Żaba”,
  • PATRYCJA KRAKOWIAK (kl. II SP nr 3 w Tucholi) za wiersz Danuty Wawiłow „Jak tu ciemno”.
  • ANIELA MANIKOWSKA (kl. III GOK w Jeżewie) za interpretacje „Pchły Szachrajki” Jana Brzechwy,

Finałowi Turnieju towarzyszyła  WYSTAWA najciekawszych prac ilustrujących ulubione teksty literackie. Spośród nadesłanych 220 prac Jury pod przewodnictwem Katarzyny Wolskiej (artysta plastyk) wyróżniło i nagrodziło  33 autorów, w odrębnych trzech grupach wiekowych.

Laureaci wyróżnień i nagród w Turnieju Ilustratorskim:

Kategoria wiekowa: klasy I-III

NAGRODY

  1. LENA KORYTOWSKA (Tuchola)
  2. DAWID KARPIŃSKI (Zakrzewek)
  3. AGNIESZKA RYDUCHOWSKA (Solec Kujawski)
  4. KAROLINA OLSZOWA (Tuchola)
  5. ZUZANNA PISZCZEK (Sępólno Krajeńskie)
  6. PIOTR SZYDEŁ (Zakrzewek)

WYRÓŻNIENIA

  1. JACEK DEJA (Sępólno Krajeńskie)
  2. JAKUB RUDNY (Solec Kujawski)
  3. MICHALINA WIŚNIEWSKA (Zakrzewek)
  4. JULIA CHMURA (Ostromecko)
  5. MAJA KOZLOWSKA (Tuchola)
  6. JULIA ŁĘGOWIK (Tuchola)
  7. GRZEGORZ TAŃSKI (Barcin)
  8. KACPER WOŹNIAK (Mogilno)
  9. NATALIA JANKOWSKA (Sępólno Krajeńskie)
  10. MARIA DĄBKOWSKA (Solec Kujawski)
  11. RUPERT SKRZECZ (Ostromecko)

Kategoria wiekowa: klasy IV-VI

NAGRODY

  1. PATRYCJA MECHLIŃSKA (Śliwice)
  2. MATEUSZ DRELICH (Tuchola)
  3. HANNA BUDNIK (Zakrzewek)

WYRÓŻNIENIA

  1. TOMASZ BOROWICZ (Zakrzewek)
  2. WOJCIECH LIS (Żnin)
  3. BARTOSZ MIGAWA (Zakrzewek)
  4. MARTYNA RYŚ (Żnin)
  5. HANNA WRÓBLEWSKA (Wójcin)
  6. ADAM CIECHORSKI (Rojewo)
  7. MACIEJ CHMURA (Ostromecko)

Kategoria wiekowa: młodzież gimnazjalna

NAGRODY

  1. MARIKA DOMACHOWSKA (Mogilno)
  2. PAULINA UKLEJA (Mogilno)
  3. MATTHIAS VULSTEKA (Świecie)
  4. PATRYCJA ZAKURZEWSKA (Ostromecko)
  5. ZUZANNA ŚNIEGOWSKA (Mogilno)
  6. ALEKSANDRA KRZYŻAN (Mogilno)

Wyróżniono też nauczycieli i instruktorów pracujących z dziećmi i młodzieżą. Pamiątkowe DYPLOMY-PODZIĘKOWANIA otrzymały:

  • JOANNA LISIECKA (Gimnazjum Społeczne „Trójka” w Żninie”)
  • DANUTA MIKOŁAJCZYK (Zespól Szkół w Ostromecku)
  • DANUTA URBAŃSKA (Ostromecko)
  • ANNA GERMAN (Ostromecko)
  • ELŻBIETA PRIEFER (Ostromecko)
  • IRENA SUJECKA (Ostromecko)
  • ALEKSANDRA ŚCIAGOW (Ostromecko)
  • ANNA REJEWSKA (SP w Grupie)
  • BEATA TAJL (SP nr 5 w Tucholi)
  • ZOFIA ŚWIERC (Gimnazjum w Dziewierzewie)
  • MAŁGORZATA POŁOMSKA (SP nr 7 w Świeciu)
  • GRAZYNA LEWANDOWSKA (Mogileński Dom Kultury)
  • BEATA SIERAŃSKA (Gimnazjum w Mogilnie)
  • AGNIESZKA HOFFMANN (Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie)
  • AGATA SKONIECZNA (Gimnazjum w Mogilnie)
  • JOANNA GLAMOWSKA (SP w Bukowcu)
  • ALEKSANDRA HAK ( Gimnazjum w Osielsku)

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe PODZIEKOWANIA, SŁODYCZE (CZEKOLADY), ZNACZKI-PRZYPINKI z logo imprezy, a najmłodsi (dzieci z klas I-III) książeczki i płyty CD w  papierowych torebeczkach.

Wyróżnieni i nagrodzeni otrzymali książki i płyty CD oraz karty prezentowe z EMPIKu (młodzież gimnazjalna). Wszystkie upominki i nagrody ufundował Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury.

Dodatkowe trzy nagrody rzeczowe przyznał Kurator Kujawsko-Pomorski w Bydgoszczy, który w tym roku objął  Turniej honorowym patronatem.

Wykonawcy skorzystali w czasie przerw ze słodkiego poczęstunku.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii: