22 lipca (niedziela) - 28 grudnia 2018 (piątek)

Architektura bydgoskich fabryk w winietach papierów firmowych – wystawa plenerowa

Z okazji obchodów Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy przy współpracy z Archiwum Państwowym w Bydgoszczy i wsparciu finansowym Urzędu Miasta Bydgoszczy zaprasza do oglądania jedynej w swoim rodzaju wystawy.

Charakterystycznym elementem krajobrazu architektonicznego dawnej Bydgoszczy były zabudowania rozmaitych warsztatów i fabryk. Wyznaczały one rytm życia miasta od lat 40. XIX wieku do końca II wojny światowej. Po większości ówczesnych zakładów nie przetrwały nawet relikty industrialnej architektury.

Na wystawie prezentowane będą reprodukcje wybranych, unikatowych rycin, stanowiących doskonały dokument z czasów świetności wielu miejscowych fabryk. Na przełomie XIX i XX wieku niektórzy przedsiębiorcy posługiwali się bardzo efektownymi listownikami. Wielu z nich posiadało papeterię, na której oprócz danych kontaktowych i motywów ozdobnych w winietę wkomponowana została rycina niemal fotograficznie odwzorowującą zabudowę industrialnej nieruchomości. Grafiki te są jedyną ilustracją ukazującą kompleks fabryczny w czasach największej prosperity firmy. Pozostają jednak nieznane, bowiem znajdują się wśród dokumentów zgromadzonych w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy. Ekspozycja na placu Kościeleckich pokaże jak niegdyś wyglądały parcele, na których funkcjonowały zakłady produkujące maszyny, papę czy skrzynki do cygar i jak przeobraziły się współcześnie. Plenerowa wystawa, do oglądania której zapraszamy podczas spacerów (o każdej porze), stworzy niepowtarzalną okazję obejrzenia w powiększeniu wyjątkowych dokumentów ikonograficznych, opatrzonych komentarzami przybliżającymi dziedzictwo przemysłowe Bydgoszczy. Koncepcja wystawy Bogna Derkowska-Kostkowska. Aranżacja plastyczna Daria Wojnicka.

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
sekretariat@kpck.pl, tel. 52 585 15 01
KPCK jest instytucją
samorządu województwa
Kujawsko-Pomorskiego

Serwis www powstał przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego