4 czerwca 2019 (wtorek) godz. 18:00

Z cyklu „Portrety”: Kazimierz Hoffman. Prowadzenie: Urszula Guźlecka

PORTRETY – to cykl spotkań odbywających się w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury, poświęconych ludziom kultury, nauki, sportu i życia społecznego, którzy wywarli wpływ na rozwój i wizerunek naszego regionu. Wydarzenie realizowane jest wspólnie ze znaną dziennikarką Urszulą Guźlecką, autorką filmów, programów radiowych i telewizyjnych. 4 czerwca, 2019 o godz. 18.00, wspomnimy Kazimierza Hoffmana – poetę, którego imię nosi nasz salon. Podczas spotkania porozmawiamy z zaproszonymi gośćmi i zaprezentujemy 30 min. film o bohaterze wieczoru autorstwa Urszuli Guźleckiej, wyprodukowany przez TVP3 Bydgoszcz. Wstęp wolny.

Kazimierz Hoffman – ur. 5 czerwca 1928r. w Grudziądzu. Ukończył Wydział Filozoficzny na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jako poeta debiutował w 1951 roku na łamach czasopisma „Nowy Tor” (Warszawa). W latach 1963-1981 był redaktorem w Oddziale Pomorskim Polskiej Agencji Prasowej (Bydgoszcz). Działał w bydgoskim środowisku literackim. W 1989 roku objął funkcję prezesa Bydgosko-Toruńskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Poetę w 2005 r. wyróżniono nagrodą Polskiego PEN Clubu. Zmarł 3 marca 2009 r. w Bydgoszczy. Odkryty przez Artura Sandauera zawsze „wymykał” się jednoznacznym ocenom i klasyfikacjom. Mówi się o nim POETA OSOBNY, POETA UWAŻNY, POETA DETALU, KSIĄŻE BYDGOSKICH POETÓW. Sam określał siebie poetą „na odwyrtkę”. Hoffman wprowadzał czytelnika w bogaty, dynamiczny świat poetycki. Jako człowiek był ciekawy zewnętrzności, otwarty na współczesne problemy, nieustannie wchodził w dyskurs z myślą filozoficzną. Kazimierz Hoffman był autorem 19 tomów poezji oraz dwóch książek eseistycznych o malarstwie oraz Dzienników. Drukował na łamach, min. „Kwartalnika Artystycznego”.

Kujawsko-Pomorskie
Centrum Kultury w Bydgoszczy
pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
sekretariat@kpck.pl, tel. 52 585 15 01
KPCK jest instytucją kultury
Samorządu Województwa
Kujawsko-Pomorskiego

Serwis www powstał przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego