Wystawa „gdzie miłość i zgoda . . .” czyli makatka prawdę Ci powie

Download PDF

Fotogaleria z wernisażu, wystawa czynna do 7 maja

Wernisaż (połączony z wykładem Elżbiety Piskorz-Branekovej, kolekcjonerki i kuratora wystawy) miał miejsce 7 kwietnia w Salonie Hoffman KPCK, pl. Kościeleckich 6 w Bydgoszczy. Wystawa czynna do 7 maja, wstęp wolny. Zaprasza Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

 

Kolekcja gromadzona przez lata liczy kilkaset makatek z całej Europy, o różnej tematyce, z których większość powstała w ubiegłym wieku. O jej powstaniu, swojej fascynacji zjawiskiem, historii i znaczeniu makatki w mieszkalnych wnętrzach opowie nam pani Elżbieta Piskorz-Branekova na wernisażu 7 kwietnia.

„Ojczyzną” makatek były Niemcy, gdzie używano ich już w połowie XIX w., później zaczęły być modne i w innych krajach Europy. Najpierw w domach mieszczańskich, a potem robotniczych i wiejskich. Okres największej ich popularności to lata 60,. XX w. Najczęściej przyozdabiały one kuchnie.

Hafty na najstarszych makatkach były jednobarwne, przeważnie niebieskie, w latach 30. XX w. coraz częściej wielokolorowe. Z czasem obok wyszywanych zaczęły występować także zdobione jedno lub wielobarwnym drukiem.

Makatki pełniły rolę schematycznego, obrazkowego leksykonu, który kreował wartości uważane za najważniejsze w życiu człowieka. Jego ideą było wskazanie wzorców do naśladowania dotyczących zarówno codziennego postępowania, jak i współżycia w rodzinie.

Elżbieta Piskorz-Branekova

Wystawa wpisuje się w czas świątecznych przygotowań, domowej krzątaniny, zapachów snujących się po domu, smaków i wspomnień dzieciństwa.

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych życzymy Państwu wszystkiego co najlepsze. Zapraszamy serdecznie również w niedzielę 9 kwietnia na ul. Jatki, gdzie na przedświątecznym kiermaszu, na stoisku naszej Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej będą Państwo mogli zakupić palmy, pisanki i mnóstwo niepowtarzalnych drobiazgów.