ASW w Muzeum

23 stycznia Słuchacze Akademii Sztuk Wszelakich uczestniczyli w seminarium, które wyjątkowo odbyło się w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Seminarium prowadził prof. dr hab. Adam Sudoł z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Słuchacze dowiedzieli się m.in. o genezie Muzeum i jego pierwszych donatorach, obejrzeli film z okresu 15 funkcjonowania Muzeum, spotkanie zostało zakończone dyskusją i prezentacją zasobów muzealnych. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z seminarium. 
 
Na wszystkie pytania dotyczące Akademii Sztuk Wszelakich odpowiedzą pracownicy KPCK w budynku przy Placu Kościeleckich 6, pokoje nr 4 i 12, w godzinach od 9.00 do 14.00 od wtorku do piątku.
 
Opiekun Akademii Sztuk Wszelakich
Julian Waszak
tel. 525851501
Parter, pokój nr 4

Informacja przygotowana przez prof. dr hab. Adama Sudoła:

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego  w Bydgoszczy to instytucja znana i ceniona na całym świecie. To forum wymiany myśli oraz poglądów, przestrzeń dyskusji naukowej. Tu spotykają się studenci, seniorzy, lokalna i międzynarodowa społeczność. Łączymy, angażujemy, inspirujemy… Całokształt działalności oraz charakter zbiorów sprawia, że Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego to jedyna tego typu Placówka w kraju i na świecie. Fundamentem muzealnej kolekcji jest dar Rodziny Poznańskich, przekazany Uniwersytetowi Kazimierza Wielkiego (ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej) w 1997 i 2013  roku, przez Wandę z Dmowskich Poznańską – żonę ostatniego konsula generalnego II RP w Londynie dra Karola Poznańskiego. Podczas piątkowego spotkania w ramach Akademii Sztuk Wszelakich słuchacze zobaczą  m.in. srebrną zastawę stołową z domu gen. W. Sikorskiego, porcelanowe serwisy, meble konsulostwa Poznańskich z Kanady, liczne oryginalne dokumenty dyplomatyczne, a także dzieła sztuki. Gest Wandy Poznańskiej zainspirował rodaków mieszkających w różnych częściach świata. Od niemal 15 lat do Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego napływają pamiątki związane z powojenną emigracją, świadectwa exodusu i budowania od podstaw życia na obczyźnie. Daje to niezwykle interesujący obraz Polonii. Jako jednostka naukowo – badawcza Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Muzeum zajmuje się gromadzeniem, opracowywaniem, a także udostępnianiem archiwaliów dotyczących polskiej służby zagranicznej oraz historii uchodźstwa polskiego. Wśród kilkuset bezcennych dokumentów znajdujących się w naszych zbiorach, będzie można zobaczyć nadbitkę Traktatu Ryskiego, korespondencję Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także przedwojenne fotografie przedstawiające działalność i życie prywatne pracowników konsulatów. Zwiedzającym prezentowana jest wystawa pt.: Upominki w świecie dyplomacji, która uchyla rąbka tajemnicy współczesnej dyplomacji i pozwala poznać kulisy wymiany prezentów między wysokiej rangi urzędnikami. Swoje prywatne upominki stale przekazywał do Muzeum m.in. Minister Spraw Zagranicznych RP Radosław Sikorski. Szczególnie warta uwagi jest kabina ciszy. Intrygujący eksponat – podarowany uniwersyteckiej placówce przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP – był niegdyś elementem wyposażenia Konsulatu Generalnego RP w Kolonii.  Dziś ten wyjątkowy zabytek techniki kontrwywiadowczej okresu zimnej wojny,  jest jedynym tego typu eksponatem w Polsce i Europie, przekazanym cywilnej placówce naukowo-badawczej. 
Biogram prof. dr hab. Adama Sudoła: 
http://www.wok.bydgoszcz.com/full_news.php?id=1259 
 
Inne informacje o Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego:
http://www.muzeum.ukw.edu.pl
http://www.ukw.edu.pl/jednostka/muzeum_dyplomacji 
 

Biuletyn Informacji Publicznej Profil społecznościowy Facebook Serwis Youtube KPCK Kultura w zasięgu
Kultura w zasięgu KPCK jest instytucją kultury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz, tel. 52 585 15 01